-3.2 C
New York
Sunday, January 16, 2022

Buy now

spot_img

Државна матура ќе се полага како лани

Учениците кои завршуваат средно образование и оваа година ќе полагаат државна матура како и минатогодишната генерација која се избори за два наместо три екстерни предмети и за скратени испитни програми. Новата концепција за матура се  планира за 2023 година зашто ставот е дека и за овие ученици, пандемијата е хендикеп и иако во септември почнаа да одат во училиште, лани и преклани имаа скратени програми. Новата концепција за идната генерација матуранти предвидува три вида државна матура т.е. според видот на образование – гимназиско, стручно и уметничко.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,116FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles