24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Новата влада ќе има 9 нови ресорни министри, а 4-ца од нив се од СДСМ

Списокот на министри  кој заедно со програмата за работа мандатарот Димитар Ковачевски до собранието ги достави денес содржи 9 нови ресорни министри од СДСМ и Алтернатива,  дефинитивно е јасно откако синоќа Централниот одбор на СДСМ ги прифати предлозите на мандатарот Димитар Ковачевски. 

Така,  за нов министер за одбрана е  предложена Славјанка Петровска , за правда професорот од Правниот факултет Јустинијан Први Никола Тупанчевски , Славица Грковска  ќе го заземе вицепремиерското место за борба против корупција, а  пратеничката Бисера Костадинова Стојчевска  се планира за министер за култура.

Освен споменатите,  од Алтернтива во владата  ќе влезат уште тројца нови министри и тоа,  Беким Сали за здравство,Адмирин Алити  за Информатичко општетство  и Џемаил Чупи министер без ресор. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles