30.1 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Објевен повикот за поддршка за струја

Министерството за економија денеска го објави јавниот повик за финансиска подршка за потрошена електрична енергија за лица со ниски примања за 2022 година. Право на помош имаат лица чии редовни месечни примања во домаќинството не го надминуваат нето приходот од 30.000 денари и тоа за:

– самец до 15.194 денари;

– домаќинство со два члена до 18.000 денари;

– домаќинство со три члена до 21.000 денари

– домаќинство со четири члена до 25.000 денари; и

– домаќинство со пет члена и повеќе до 30.000 денари.

Според јавниот оглас објавен на веб- страната на Министерството за економија, лицата со ниски примања се стекнуваат со финансиска поддршка преку намалување на месечната сметка за потрошена електрична енергија во износ од 600 до 800 денари месечно,  сметано од денот на поднесување на барањето.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles