19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Гасот и струјата ќе го поскапат лебот, тврдат пекарите

Покачените цени на гасот и струјата ќе го поскапат и лебот. Првиот човек на мелничко-пекарската индустрија Горан Малишиќ, смета дека тоа ќе се случи веројатно по 31 јануари, откако ќе помине рокот за замрзнување на цените:

Во пекарската индустрија, четирите најголеми пекари работат на гас. Ако минатата година плаќаа 25 денари за нормален метар кубен гас, сега плаќаат 75 денари. Има пекари чиј годишен трошок лани за гас бил 100.000 евра, ова значи дека годинава ќе им биде 300.000 евра. Ваков раст на цени никој не може да издржи – оценува Малишиќ.

Единствен начин покачувањето на цените на лебот да се избегне и да се одржи односот на цените и на опстанокот на компаниите , според пекарите е продолжување на државата помош за компаниите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles