24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Завршува депопулацијата на свињи во Делчевско

Во Делчево денеска завршува акцијата за депопулација на домашните свињи во радиус од три километри од првичното жариште каде што беше пронајден вурусот на африканска свинска чума.  Со истата опфатени се индивидуални одгледивалишта во селата Очипала, Киселица, Селник и други, по што акцијата ќе заврши во одгледувалиштето во село Драмче каде беа утведени примероци од вирусот. За утврдување на причинителот на болеста, во тек се епидемиолошки истраги на терен. За сите убиени свињи во заштитната зона во радиус од три километри, согласно изречените мерки со Решението за контролни и заштитни мерки во однос на болеста африканска чума кај свињите од 7 јануари, одгледувачите ќе добијат соодветна отштета.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles