24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

„Цветко“ на Трајче Кацаров му ја донесе престижната награда Глигор Прличев за најдобра поема

Трајче Кацаров  е автор на најдобрата поема во ракопис за 2021 година која ја доделува НУЦК „Григор Прличев“ Охрид . Кацаров со поемата „Цветко“  се здобива со  престижната награда „Григор Прличев“.

Наградената поема „Цветко“ ја третира вечната тема за човековата ранливост и минливост, неисполнетоста на очекувањата во дослух со самиот себеси, но и со традицијата, менталитетот, обичаите карактеристични за поднебјето под кое живееме

Наградата на лауреатот ќе му биде врачена на традиционалната манифестација „Прличеви беседи“ што се одржува на почетокот на февруари.

Инаку, Трајче Кацаров е поет, раскажувач, есеист и драмски автор. За своите дела досега е многупати наградуван. Наградата за најдобра поема ја добива по втор пат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles