24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Бесплатен скрининг за рано откривање на рак на матката

Со организиран скрининг за рак на грлото на матката, годишно би можеле да се спасат меѓу 30 и 50 животи во Македонија, се вели во анализата што ја подготви Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените. Скринингот  би ја чинел државата неполни еден милион евра годишно.Фондот за здравствено осигурување годишно троши најмалку 470.000 евра за лекување на жените кај кои рак на грлото на матката е откриен во напредна фаза, што се должи на тоа што во Македонија нема соодветно организиран скрининг на оваа болест.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles