-2 C
New York
Wednesday, January 19, 2022

Buy now

spot_img

Корупцијата секогаш зависи од првите луѓе или народски рибата смрди од главата, вели првиот антикорупционер Билјана Ивановска

Во колкава мера и дали ќе има корупција на високо ниво, секогаш зависи од првите луѓе на институциите, изјави претседателката на Комисијата за спречување на корупција Билјана Ивановска:

Оваа изјава народски преведена дека рибата смрди од главата , што на сите им е јасно од секогаш, но прашањето е зошто покрај толку многу институции, планови и стратегии, корупција има се повеќе:

Корупцијата и понатаму останува еден од најголемите  проблеми во државата бидејќи стотици милиони евра завршуваат на непознати места , а нашата земја  е се подолу според индексот на корупција.

Во моментов сме на 111 место со Босна и Херцеговина, Монголија и Панама. Со тоа, С. Македонија и БиХ се најлошо рангирани земји во регионот. Пред нив годинава се и Косово и Албанија.

Во оваа насока, зборуваше и Ивановска потенцирајќи дека Владата треба да се фокусира и на овој проблем

Песимизмот во случајов има оправдување, бидејќи многу мал број на криминално финансиски афери или се развлекуваат бесконечно или завршуваат во полза на криминалот. Освен ова, за граѓаните е необјасниво како поединци стигнуваат до огромни богатства , без притоа да го докажат потеклото.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,122FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles