19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Диви свињи се спуштија во нивите во Кочанско

Само неколку денови по забраната за лов на секаков дивеч, поради болеста африканска чума, диви свињи од Осогово се спуштија во нивите во Кочанско. Први на удар на крдата диви свињи се зеленчукот, есенските посеви, но и градинарските култури

Интересен е фактот што досега ловците не забележале угинати диви свињи како последица од африканската чума.Месото кое го имаат на залиха од досегашните хајки е исправно, покажале лабораториските испитувања.

Забраната за лов на диви свињи, доаѓа во екот на сезоната за лов на штетен дивеч.  Ова значи дека поради малкуте храна во планините , може да се очекува ова да не биде последна посета на диви свињи, но и друг штетен дивеч во нивите и трлата на жителите од Истокот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles