19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Ѕвегорската сурова и оваа година ја продолжи својата традиција

Вековната традиција и оваа година продолжува во делчевско Ѕвегор. Уште рано наутро суроваскарите ги ставија маските и заечеа зурли и тапани и им посакаа на ѕвегорци сурова, зелена и здрава Стара нова година.

Од невеста и младоженец до мечка и волк,седумдесетина маски и оваа година дефилираа низ селото,притоа не одминувајќи ниту една куќа.

Традиционално секоја година така и оваа после дефилето се оди на ручек кој што е подготвен од кумот. На вечерата сите маски паѓаат и се открива невестата што е криена цел ден,бидејќи нејзиното порано откривање значело несреќа.

Вообичаено на овој ден доаѓаа гости од цела држава и странство, но оваа година се почитуваа соодветните ковид протоколи.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles