1.6 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Крварење кај кучињата

Зимскиот период е најизразен со појавата крварење кај кучињата тврдат ветеринарите. Несаканата здравствена аномалија се јавува во два вида.Физиолошкки и патолошки форми на крварење.Фиизиолошкото и не е толку закана за здравјето на животното, но патолошкото веќе е проблем.Кои се причините за патолошко крварење.

Кога крварењето е предизвикано порадии присуство на тумор во матката на кучката , неопходна е посебна процедура. Оперативниот зафат во спречување на крварењето се приименува 4 до 5 дена, откако антибиотската терашија не би дала резултат во лекувањето. Оваа појава може да биде животозагрозувачка кај кучињата доколку нивните сопственици навреме не ги однесат на ветеринар…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles