19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Лекарите бараат измени во Кривичниот законик

Последниот физики напад на лекар во охридската болница беше повод за реакција на Лекарската комора која бара измени во Кривиниот законик, односно напад врз лекар да се третира како напад врз службено лице:

Апелираме пратениците во Собранието што побрзо да ги разгледаат и да ги донесат овие законски измени, кои веруваме дека ќе испратат порака дека насилството не ги решава проблемите, туку само дополнително ги комплицира, поради што во случај на спор треба да се бараат системски решенија. Лекарската комора останува отворена за своите членови да ги пријавуваат инцидентите со кои се соочуваат и да пружа помош и поддршка во нивното разрешување согласно нејзините надлежности“, наведено е во соопштението.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles