15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

На ден пред крштевањето Господово , свештениците ги осветија сите води во регионот

На ден пред крштевањето Господово, свештениците ги осветија сите води во регионот, подготвувајќи ги на тој начин за светото крштение на Богомладенецот:

Водата од овој ден има посебна исцелителна и прочистувачка моќ, нешто што верните – добро го знаат:

Веќе утре, верниците ќе оддадат чест на денот кога Исус Христос бил крстен од страна на св. Јован Крстител:

По една година пауза поради пандемијата, утре во сите општини од регионот ќе се спроведе чинот на полагање и фаќање на чесниот крст:

Во Штип, локациите кај мостот во Ново Село и камениот мост се веќе подготвени за утрешната церемонија:

За првпат, скокање по чесниот крст ќе се организира и во село Лакавица, со што и овдешните жители со сопствена манифестација ќе се приклучат на вековната традиција за Водици.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles