1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Фатени дрвокрадци во Штип и Кочани

Полицијата вчера доцна попладнето на патот Штип кон селото Шашаварлија затекнала превретено патничко возило „застава“ без регистерски таблички. Возилото било натоварено со огревно дрво без соодветна документација.

Возилото со огревните дрва е одземено и предадено на Шумска полиција. Во овој дел на Општина Штип  граѓаните постојано алармираат на дива сеча на шумата, а лицата кои тоа го прават се со моторни пили, а за транспорт на дрвата користат стари возила без регистерски таблички, кои може да се забележат во населбите Света Недела, Радански Пат, Дузлачки Рид, како и во Сењак.

Акција заедничка имале и полицијата од ОВР-Кочани заедно со Шумската полиција. При контрола на патничко возило  „исузу“, со винички регистарски ознаки, управувано од  30-годишниот Е.А.од Виница, пронашле огревни дрва  без соодветна документација. Од страна на Шумска полиција дрвата и возилото биле одземени за понатамошна постапка. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles