15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Добитокот бара посебна грижа на ладно

На минус неколку преку ден до – 12 ноќе кога добро место нема за никого со своето стадо овци постојано е Иле Мушев. Вели лоши денови се но животот и работата мора да продолжат, особено за него.
Основно за Иле сега е да ја спаси од студ и да ја нахрани, но стоката сега јаде многу повеке од вообичено. Имаат ли овчарите доволно храна и по која цена сега е таа?
Иле има 700 овци и за нив се грижи како за семејството. Тие му се се отсекогаш, но освен љубов, во прашање е и егзистенција. Дали оваа година работите тргнуваат на подобро?
Сепак, најголема добивка за сточарите е продажбата на сирење, но не секогаш тие можат да чекаат на него иако знаат да го направат најдобро. Процесот е долг, често бара инвестиција, а за подобра цена потребно да се истражуваат и нови пазари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles