11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Грција:Започна расправа за (не) доверба на владата

По доставеното барање од опозициската СИРИЗА во грчкиот Парламент започна тридневната расправа за гласање недоверба на Владата, а гласањето ќе се одржи во недела навечер. За да биде изгласана недоверба на Владата потребно е мнозинство од 151 пратеник од вкупно 300 колку што брои грчкиот Парламент, а во моментов владата на Нова демократија има 157 пратеници, шест повеќе од минималната граница за парламентарно мнозинство.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles