15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Прашање на време е кога општините ќе капитулираат пед високите цени на струјата. Спас гледаат во Владата

Добар дел од општините наскоро ќе капитулираат пред високите цени на струјата . Градоначалниците тврдат дека освен за основните потреби пари не им остануваат за ништо.
Поради ова, општините повторно бараат итна средба со премиерот со намера Владата да им овозможи дополнителни средства за тие да го надминат овој неизвесен период.
Вакво барање од ЗЕЛС до Владата беше иницирано пред 30-тина дена , но до средба не дојде , а реакција на нивното барање имаше од министерот за економија Крешник Бектеши.
Од оваа година општините ќе добиваат поголем надомест за ДДВ и пероснален данок кој ќе изнесува 4,5 однодно 4 проценти . Со овие приходи , может да се менаџираат состојбите , смета министерот Бектеши.
Општините сметаат дека ова е премалку поради што не отстапуваат од барањата Владата да им помогне.
Во моментов, општините плаќаат 4-5 пати поскапа струја и тоа, практично им ги измести сите планови во врска со инвестиците, но и покривање на други трошоци.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles