12.2 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Хрватска: На една од евро-монетите ликот на Никола Тесла

На денешната седница на хрватскиот национален совет беа избрани новите дизајни на хрватските евро-монети.

„Кога Хрватска ќе ги усвои евро-монетите, тие ќе имаат дизајн на мотиви што ќе ја претставуваат Хрватска. Најмногу гласови доби ликот на Никола Тесла“, рече Пленковиќ на седницата.

На монетата од две евра ќе има географска карта, на едно евро куна, за 50 и 20 центи Никола Тесла, а на помали апоени ќе биде глаголицата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles