20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Словенија: Надворешниот долг поголем од 100 % од БДП

На крајот на декември 2021 година, бруто надворешниот долг на Словенија изнесуваше 50,8 милијарди евра. Тоа претставува 108,3 отсто од бруто домашниот производ според тековни цени, додека бруто побарувањата од странство изнесуваат 51,2 милијарди евра.

За споредба, јавниот долг на Србија на крајот на минатата година изнедуваше нешто под 57 отсто од БДП.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles