15.5 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

Сметките за струја во Крупиште се плаќаат од ракав

Долго уште пред нова година инкасатори на ЕВН не дошле во карбинското село Крупшите. Поради што, жителите се жалат дека сметките за струја им се и високи и не реални.

Ова на нив им носи проблеми бидејки никогаш не знаат колку треба да платат, а, полошото е што секогаш сметките според нив им се повисоки од потрошеното.

Не малиот проблем за и претежно старите жители на ова село ги принуди на поплаки, но, тврдат дека до надлежните во ЕВН неможе да се стигне ниту со железни опинци.

Освен во Крупиште на идентичен проблем се жалат и во Злетово, што значи дека проблемот е комплексен.

Од ЕВН за овој проблем велат дека наскоро ќе најдат решение, односно, граѓаните имаат можност да се јават на посочените тел. броеви и да пријават.

Во селото Крупиште се прави регуларно отчитување на броилата од страна на екипите на Електродистрибуција. Последното отчитување е направено токму во јануари. И покрај тоа што со „Закон за енергетика“, „Мрежни правила и Правила за снабдување“ е пропишано отчитувањето на броилата да се извршува еднаш годишно, екипите на Електродистрибуција тоа го прават секој месец, одговорија од ЕВН.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles