3.8 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Штрајк на матичните лекари. Веќе предолго работат на лош финансиски терен 

Ниту еден рецепт ниту пак упат на пациенти денеска матичните лекари не издадоа во Штип. Наместо тоа, се собраа пред Здравствениот дом на предупредувачки штрајк зашто веќе предолго време работеле на лош финансиски терен.

Проблемите се особено изразени во помалите општини од Истокот, каде матични ординации и најмногу се затвораат.

Решение на проблемот матичните лекари не најдоа ни по повеќе пуштени барања до Фондот, ни по две остварени средби со министерот за здравство.

Во источниот регион има вкупно 225 приватни  ординации кои нудат услуги во делот на примарната здравствена заштита. Од нив, 112 се ординации по општа медицина, 96 стоматолошки и 17 гинеколошки ординации.

Во сите нив,  работат вкупно 1.436 лекари, што е за речиси 400 помалку во однос периодот од пред неколку години.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,596FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles