17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Две третини од работите на експресниот пат Штип – Кочани се завршени

Две третини од градежните работи на втората фаза од експресниот пат Штип – Кочани се целосно завршени и работите овде се одвиваат со очекувана и планирана динамика. Ова е констатација по денешниот увид на работите, направен од премиерот Димитар Ковачевски, министерот Благој Бочварски и директорот на Државни патишта, Ејуп Рустеми:

Делницата Штип – Крупиште пак, веќе е во употреба. Вкупната должина на експресниот пат од Штип до Кочани е 28 километри:

Во изминатите 4 години, во изградба и реконструкција на патишта во Источниот регион се инвестирани над 200 милиони евра:

Со изградбата на овие патни правци се создават брзи патни врски помеѓу Источниот и централниот дел на државата како и кон  граничниот премин кон Бугарија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles