15.5 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

ССМ: Ќе се следи исплатата на минимална плата

Од ССМ порачуваат  дека внимателно ќе ја следат имплементацијата на Законот за минимална плата и предупредуваат дека доколку работодавачите од приватниот сектор, локалната и централната власт не постапат согласно член 8 од Законот за минимална плата,  ќе бидат принудени да преземат постапки пред надлежните државни органи. Ќе бидат поднесувани и кривични пријави против работодавачите кои свесно ќе ги намалуваат работничките права и нема да ги почитуваат Законот и колективните договори особено во делот на зголемување на платите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles