17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Денес одбележан Светскиот ден на ретки болести. Штипското здружение побара поддршка и подобар третман на лицата кои ги имаат.

Денес одбележан Светскиот ден на ретки болести. Штипското здружение „ Херои“  побара подршка и подобар третман на лицата кои ги имаат.

Со подршка за лицата со ретки болести и нивните најблиски излезе и градоначалникот Јорданов. Поддршката од  општина Штип е конкретна и таа се однесува директно на децата со ретки болести и посебни потреби:

Токму вклученоста на лицата со ретки болести во вообичаените текови на животот и општеството, особено на децата, се клучни за нивен нормален живот:

Под ретки болести се оние што се појавуваат кај не повеќе од 1 на 2.000 лица. Според Државниот регистар, во Македонија има  530 лица со ретки болести со околу 60-тина дијагнози.

Инаку Светскиот ден на лицата со ретки болести се одбележува од 2008 година .

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles