15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Започнаа Велигденските пости. Најдолги и најзначајни за  христијаните

Од денес, 7 недели пред Христовото Воскреснување започнаа Велигденските пости, најдолги во Правславната црква кои уште се нарекуваат и  Четириесттница.

Ова  значи дека постите се  телесно и пред се  духовно  смирување  а не можнист за симнување килограми и диета. Во спротивно, постите  немаат никакво значење.

Инаку, секоја недела од  Постот е посветна на некое случување или личност со кои се повикува на смирение и покајание.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles