12.2 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Одбележани 79 години од депортацијата на евреите од Штип во Треблинка.

Штип денес по 79 пат се сеќаваше на депортацијата на дел од своето некогашно население – членовите на еврејската заедница. Вкупно во логорот Треблинка биле депортирани 551 штипски евреин.

Почит на депортираните евреи  оддаде  градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов, со порака ова никогаш да не се повтори.

На комеморијалната седница присуствуваа и амбасадорките на В.Британија Рејчел Галовеј  и САД Кејт Мари Брнз.

Штипските Евреи се доселиле на почетокот од Османлиското владеење во 16 век како бегалци од Пиринејскиот полуостров, а нивното постоење и придонес на овие простори е евидентен се до нивното депортирање.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles