24.5 C
New York
Saturday, June 25, 2022

Buy now

spot_img

Тежината на кризата  треба да ја понесат Државата , но и фирмите и граѓаните, изјави министерот за финансии Фатмир Бсими

Тежината на кризата  треба да ја понесе  Државата , но и фирмите и граѓаните, изјави министерот за финансии Фатмир Бсими.

Според него, Владата треба да обезбеди цените галопирачки да не се покачат и да има доволни количини храна и енергенси во државата, но според него не е доволно да штеди само таа:

Најголем предизвик во овој момент е цената на горивата, која на светските берзи драстично се менува по неколку пати во денот:

Излезот и делот што како обврска и припаѓа на Државата, таа се обидува да го амортизира со пакет мерки вредни 400 мил. евра. Според министерот Бесими, средства за справување со кризи има обезбедено, а дел од средствата ќе бидат и пренаменети. Уште еднаш е потенцирано дека во моментот има ликвидност на буџетот, а дали ќе има ребаланс ќе покажат потребите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,363FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles