17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Од сепрември  стартува локалниот автобуски превоз во Штип

Локалниот автобуски превоз во Штип ќе започне од септември, одлучи штипскиот совет на денешната седница. Новото линиско воспоставување доаѓа по големиот број реакции на граѓаните , откако такси превозот стана речиси недостапен со најновите цени.

Во однос на цената на билетите кои граѓаните очекуваат да бидат максимално прифатливи, од ЛС Штип велат дека тие од нивна страна ќе бидат субвенционирани .

Предвидениот локален автобуски превоз, се однесува и за Штип и за Карбинци.

Штип своевремено имаше локален автобуски превоз кој практично ги покриваше сегашните линии, но поради драстично намален интерес за него, локалната влас беше принудена да го укине и да заштеди пари.

Сега, со покачувањето на цените на горивата, потребата за него повторно е актуелна.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles