12.2 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Цевководот од „Злетовица“ до Крабинци ќе биде изграден побргу од планираното

Цевководот од Злетовица до Крабинци ќе биде изграден побргу од планираното. Ова го ветува солидната динамика на завршување на работите која може да заврши најмногу за три месеци, прогнозираат од општината.

Во тек се активности за тестирање на водата и прилагодување на системот, а со оваа динамика на работа, водата од Злетовица во карбинската општина може да стигне веќе наесен.

Изградбата на цевководот долг 18 километри, е инвестиција од 40 мил. денари, а средставата се обезбедени од Министерството за земјоделство.

На средбата  се  разговарало за досегашните спроведени проекти, дел од нив од особено капитално значење, како што се водоводни, инфраструктурни и културни проекти. Се разговарало и за можностите за меѓусебна соработка меѓу двете општини, а стана збор и за збратимување на општините Кочани и Перник.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles