15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

За најмногу два месеца, ниските делови од штипската населба Суитлак ќе имаат вода

Неполни два месеца е потребното време за граѓаните од првата зона на штипската  нас. Суитлак  да добијат вода за пиење. Во овој момент, главната водоводна линија е инсталирана и останатите детали се од техничка природа.

Останатите жители од Суитлак кои објекти имаат во повисокит дел од населбата, водата може да ја очекуваат во текот на идната година.

Решавањето на овој основен проблем за познатата населба е еден од приоритетите на ЈП Исар – Штип, поради што и чести се непосредни средби со граѓаните и Иницијативниот одбор, бидејќи 90 граѓани, досега авансно уплатиле по 15.000 ден. за да добијат вода.

Согласно договорите кои граѓаните ги имаат потпишано со ЈП Исар, поврат тие може да бараат доколку услугата не биде реализирана.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles