17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Разочарување. Првиот минималец се уште не е исплатен, а цените веќе го изедоа.

Новиот минималец се уште не е исплатен,  а цените веќе го изедоа. 18 000 денари сега вредат помалку  од  минималните 15 500 денари што е причина за кратка среќа и ново разочарување на работниците.

Имено, Основната  престметка  покажува дека со 18 000 денари  тие ќе можат да купат само 22 вреки брашно, 180 литри зејтин, околу 50 килограми месо  и т.н.

Во истовреме,  многу високо отидоа и цените на  бензинот и струјата па  се поставува прашањето Дали со него Синдикатот извојува Пирова победа во борбата  со цените?

Без оглед на високите цени и намалениот куповен потенцијал, потршувачката е зголемена.

Во вака предизвикувачки денови  најчестото  прашање е до кога  сето ова  ќе потрае?

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles