15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Синдикални протести денес се одржаа пред Владата. Се бараат повисоки плати и нов закон за работни односи.

Во организација на неколку синдикални организации денес во Скопје беа одржани протести чија заедничка порака се повисоки плати, но и нов закон за работни односи. За прв пат на протестите заендо излегоа два полициски синдикати со претстваници од шумска, судска и затворска полиција, но и еден од образовните синдикати,а пораката до министерот Оливер Спасовски беше следната.

Образовниот синдикат исто така се придружи на незадоволството споменувачки ги недоследностите во законот за плати.

Освен барањата за повисоки плати, на денешните протести беше истакнато и барањето за донесување на закон за работни односи.

Според претседателот на независниот полициски синдикат Гоце Делчев недоследностите во примената на законите за последните 16 години во државата неоправдано се потрошени 18 милиони евра и сите тие завршиле кај нотари, адвокати и извршители. Синдикалците најавија цврст став во своите барања и одкако ќе добијат дозвола во близина на владата ќе постават шатори и камп приколки.   

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles