15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Западен Балкан: Место во стратешкиот компас на ЕУ

Западен Балкан доби свое место во Стратешкиот компас како идна воена стратегија на Европската Унија. Во документот се посочува дека безбедноста и стабилноста низ Западен Балкан се се уште нецелосни поради растечкото странско мешање. Со стратешкиот компас земјите-членки на ЕУ усогласуваат заедничка стратешка визија за улогата на Унијата во безбедноста и одбраната и се обврзуваат на серија конкретни и широки насоки за постигнување на тие цели во следните пет до десет години.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles