12.5 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Во Делчево –  УНЕСКО-ви културни простори

Орото „Копачка“ како живо културно наследство запишано на Репрезентативната листа на УНЕСКО, денеска беше презентирано во  рамките на Еразмус+ проектот „Мрежа на УНЕСКО-ви културни простори“ пред научници и носители од Европа со цел размена на искуство и запознавање со орото „Копачката“. Освен орото „Копачка“, на настанот беа презентирани и традиционалните музички инструменти песни ора и  храна и начинот специфични за Пијанец и Источна Македонија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,510FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles