12.2 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Медицинските комори да се изземат од заштита на податоци

Лекарската,Фармацевтската и Стоматолошката комора бараат Законот за заштита на лични податоци да не се имплементира во приватните здравствени установи со мал број вработени. Според нив во здравствените установи со двајца вработени нема кој да биде обработувач на лични податоци, а кој контролор. Исто така истакнуваат дека тие и онака имаат обемни обврски кон институциите кои ја контролираат нивната работа, а со овој Закон се оптоварува ефективното време кое треба да им биде посветено на пациентите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles