15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Албанија: Бериша најави враќање на чело на ДПА

Поранешниот лидер на албанската опозициска Демократска партија, актуелен пратеник и предводник на партиското крило, наречено Комисија за обнова на партијата, Сали Бериша, јавно ја соопшти неговата определба повторно да застане на чело на партијата. Бериша се повлече од лидерската функција во 2013 година, по две децении на чело на Партијата  по поразот на парламентарните избори, по што беше прогласен за историски лидер. Откако во мај минатата година беше прогласен за персона нон грата од страна на САД, тогашниот лидер Љуљзим Баша го исклучи од пратеничката група а потоа и од сите партиски структури.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles