14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Од утре, ќе се исплаќаат мартовските пензии со додатни 1.000 денари помош

По 1.000 дополнителни денари на пензиите од утре ќе им се исплаќаат на пензионерите како директна финансиска помош која им ја обезбеди Владата . Помошта се однесува на 330.000 пензионери која, освен во март, тие ќе ја добијат и во месеците април и мај. Колку овие 1.000 ден плус ќе им помогнат на пензионерите:

Што со овие 1.000 денари и со новите цени пензионерите можат да купат:

Според моменталната ценовна состојба, можностите се намалени и со 1.000 денари пресметано во основни артикли може да се кули следното.

9 литри зејтин, 25 кг. брашно, 25 л. млеко , 3 кг. месо , 3, кг. сирење , 8 кг грав , 25. кг шеќер, и сл.

Оваа помош, според договореното помеѓу Владата и Сојузот на пензионери, е само вовед во најавеното зголемување, односно усогласување по нова методологија која треба да тргне од септември.

Според неа, усогласувањето треба да биде по два основа и тоа 50 % со порастот на животните трошоци и 50 % со порастот на просечната плата.

Ова значи дека просечната пензија  која во моментов е 16.300 денари, ќе биде повискоа з аоколу 900 денари или за околу 5,5 %.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles