1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

ЈП –ја се во криза каква што не се памети.  Кратат секаде каде што се може

ЈП-ја во Регионот се во криза каква што не се памети во последните  30 години.  Досега лошото работење сега,  уште полошо го направија непредвидено високите цени на струјата, горивата и сите останати трошоци. Тие сега се во ситуација да се борат за одржливост:

Освен со проблемот со цените на енергенсите,  ЈП-ја се соочуваат и со директен притисок за зголемување на платите:

Ова се  моменти на големи искушенија  за ЈП-ја и секојдневна е дилемата дали без помош тие ќе можат да ја обавуваат основната активност или ќе се сведат на фирми кои само ќе делат плата 

Ова, меѓу другото, значи дека ЈП-ја речиси ќе застанат со инвестиции и се ќе се сведе само на собирање смет и обезбедување вода за пиење.

Граѓаните ќе мора да се воздржат од поголеми очекувања , но истовремено ќе значи и редовно плаќање на сметките и дисциплина во граѓанското однесување, апелираат од комуналните претпријатија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles