14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Благодарност од Украина за Делчево

Градоначалникот на Општина Тернопил од Украина, Сергиј Надал, испрати писмо-благодарница до Општина Делчево  за хуманитарната помош која беше организирана со цел да се помогне на лицата зафатени со воени дејства во Украина.

Во писмото испратено до градоначалникот Трајковски, меѓу другото стои:

Вашата заедничка работа со Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија, поточно со г-динот Роман Буга, беше завршена на 19.март, кога Вашиот товар од 5 тона пристигна во Тернопиљ. Наведенaта хуманитарна помош е голем придонес кон приближување на мирот. Се надевам на средба со Вас по завршувањето на војната, се вели во писмото со благодарност од градоначалникот на Општина Тернопил, Сергиј Надал.

Акцијата општна Делечво ја организираше за помалку од една недела, по апелот за помош што до нив пристигна од Тернопил:

Во моментов, слични хуманитарни акции за збратимените украински градови организираат и Виница и Кочани.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles