11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

СДСМ: „П. Караѓозов“ се реконструира со пари од Државата

На  изјавите за завршното асфалтирање на ул. Панче Караѓозов реагираа од СДСМ:

Ако општинските служби не го информирале градоначалникот Иван Јорданов, еве ние ќе го информираме дека средствата за реконструкција на улицата Панче Караѓозов се обезбедени од Владата на Република Северна Македонија, преку проектот за Поврзување на локални патишта во општините, што го реализира Министерството за транспорт и врски.

Исто така, преку овој проект освен Панче Караѓозов се реконструираат и крстосницата Сењак,  а за улиците 5-ти Конгрес, улицата Браќа Даневи и улицата Солидарност во овој момент е тендерска постапка која што ја води Министерството за транспорт и врски. Вкупната вредност за реконструкција на сите овие улици е преку 53 милиони денари, обезбедени од централната власт.

Само за општина Штип, Министерството за транспорт и врски обезбеди 1,2 мил. денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles