13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Фекалии течат во светата вода на Шардаван Баши во Штип, единственото место во државата каде празнично доаѓаат и христијани и муслимани

Фекалии веќе извесно време течат во светата вода на познатиот Шардаван Баши во Штип, единственото место во државата каде празнично доаѓаат и христијани и муслимани. Во пресрет на празникот Ѓурѓовден за христијаните и Едерлези за муслиманите кои се прославува на ова место граѓаните реагираат дека се случува сквернавење на светата вода.

Поради едни или други причини на 6 мај овде доаѓаат голем број верници со единствена цел да ја допрат водата и од неа да однесат дома со верување дека ќе им донесе пред се здравје. Токму од овие причини е и ризикот за сите нив.

Оваа традиција трае со векови и таа е во колективната меморија на многу генерации.

Поради  сите овие причини , од ЈП Исар известуваат за настанатиот проблем дека ќе го санираат приоритетно и без одлагање.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles