14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Србија: 8 загинати во рударска несреќа

8 рудари загинаа, а над 20 се повредени во несреќа во  јамата во рудникот Соко во близина на Сокобања. 65 рудари се извлечени од рудникот. Според неофицијални информации, окното во рудникот се урнало, а камениот материјал паднал и затрупал голем број рудари, од кои некои останале заробени од другата страна. Иако првично се зборуваше за експлозијата , последните информации говорат дека причина за смртта на рударите е труење со метан.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles