19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Трауматичен перикардит кај говедата

Трауматичен перикардит и перитолит кај говедата е појава како резултат на консумирање на туѓи тела од нивна страна.Најчесто тоа се случува со дадената храна или кога стоката е пуштена на паша. Како туѓи тела, ветеринарните искуства покажуваат дека се мали клинци, метални жици и слично. Внесувањето на истите предизвикува оштетување на зидовите од желудникот.

Советот до сточарите е да обрнат посебно внимание кога доставуваат храна на добитокот,со задолжителна проверка на нејзината содржина,за како не би се случило да се консумира и туѓо тело во текот на исхраната…

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles