15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Партијата на пензионерите ќе бара ново зголемување на пензиите

Партијата на пензионерите ќе бара старосната и инвалидската пензија да се подобри бидејќи економските услови за пензионерите стануваат се потешки.

Од овие причини партијата на пензионерите е со став старосната и инвалидска пензија да достигне 70% од минималната,а просечната пензија да биде 60% од просечната плата.

Претходно на темата повисоки пензии договор постигнаа претставници на сојузите на панзионерите во директен разговор со претставници на владата.

Според договорот пензионерите добиваат насомест од 1.000 денари за месеците март,април, мај, а од септември ги очекува зголемување на пензиите според таканаречениот швајцарски модел. Ова значи дека пензиите паралелно ќе се усогласуваат со порастот на просечната плата и животните трошоци во износ од по 50%.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles