1.6 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

СОНК го потврди штрајкот од понеделник. Средношколците прашуваат што ќе се случува со нивното образование

СОНК денес дефинитивно го потврди штрајкот за од понеделник во кој ќе бидат вклучени сите вработени во образованието, градинките и вработените од институциите од културата. Очекуваната одлука денес ја соопшти претседателот Јаким Неделков, откако вчера повторно пропаднаа преговорите со Владата.

Одлуката на СОНК за Сојузот на средношколци е прашална, бидејќи  наставниот процес ќе се оддолжи и недвојбено тие ќе бидат образовно оштетени.

Според СОНК, од понеделник штрајкот ќе го поддржат околу 30.000 нивни членови кои засега се категорични дека на работните места ќе бидат, но  професионални активности нема да спроведуваат.

Паралелно на ова, од Министерството за труд и социјала се изјаснија дека децата во градинките ќе бидат згрижени, поради што директорите се задолжени да обезбедат алтернатива.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles