14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Општините конечно  треба да се стават под поголема  контрола  на државата. Работењето и задолжувањето се хаотични.  

Општините воглавно работат  лошо  и тоа  е поради  објективни но и субјективни причини. Има системски  проблеми , кадровски ограничувања но и  изобилство од самоволие иако  во последно време состојбата оди на подобро,  изјави професорот и економски експерт Борче Треновски

За да се спречат или санкционираат  финансиски и други аномлаии во општините постојат два типа на ревизии и тоа  , интерни, кои  не сите општини ги имаат, и државни чии службеници  често можат да се видат но не секаде .  Има општини кои никогаш од своето постоење не виделе ревизори  и нивното работење не било контролирано.

Поради сите овие причини, апсурдно е на општините да им се помага со буџетски пари  за тие да излезат пд проблемите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles