19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Словенија: Поранешниот премиер Роп  ја тужи држвата

Поранешниот словенечки премиер Антон Роп бара отштета од 127.000 евра во тужба против државата поради судска одлука од 2013 година, со која е осуден на казна од 10.000 евра за „откривање државна тајна“. Според словенечките медиуми, Роп рекол дека бил неправедно обвинет, а подоцна и незаконски осуден, додека пресудата на крајот била отфрлена од Врховниот суд и оти поради тој случај претрпел материјална и нематеријална штета.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles