15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Тестирање ПИСА за 36 ученици во Делчево

Oд СОУ „М.М.Брицо“ 36 ученици се опфатени во рамките на најголемото меѓународно истражување ПИСА кое денеска се спроведува во Делчево. Истражувањето кое е во рамките на Програмата за меѓународно оценување на учениците опфаќа ученици на возраст од 15 години, а на државно ниво овој период ќе бидат тестирани вкупно 7800 ученици. Во рамките на тестирањето се оценува подготвеноста на учениците за животот како возрасни, се мери научна, математичка, писменоста за читање, како и креативно размислување.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles