19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Иселениците пратила за 44% повеќе пари од лани

Дознаките од странство се вратија на преткризното ниво, со тоа што минатата година остварија раст на годишна основа од 44%. Тие се многу значаен девизен потенцијал за нашата економија, но и извор на финансирање на потрошувачката на домаќинствата, смета гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска. Според анкетите на Народната банка, околу две третини од дознаките се користат за финансирање на личната потрошувачка.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles