11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Косово: Можна е рецесија поради инфлацијата

Претседателот на Стопанската комора на Косово , Берат Рукиќи вели дека, поради економската криза, инфлацијата во Косово се очекува да биде меѓу највисоките во историјата на земјата од војната во 1999 година. Тоа ќе се одрази генерално на потрошувачката на ниво на државата, што ќе влијае и на индикаторите на економскиот раст. Тој ја повика Владата да преземе сé што ево нејзина моќ за земјата да не западне во економска рецесија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles